Skip to content

32 Bridgewater CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 15, 2019

Property Information

Block14502
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,470
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,200
31%
Improvement Value:$842,300
69%
Total Assessment$1,212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,185+3.9%
2024$13,647+4.0%
2023$13,118+1.4%
2022$12,937+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,470DeedBook 17511, Page 351Recorded6/21/2019

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,431DeedBook 15598, Page 1428Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13847, Page 435

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 10745, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 2001