Skip to content

28 Waverly LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block14601
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,300
35%
Improvement Value:$212,000
65%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,884+4.0%
2024$4,698+17.0%
2023$4,016+1.6%
2022$3,954+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,159
DeedBook 4773, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1989