Skip to content

5 Thatcher CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block14601
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,996
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
23%
Improvement Value:$380,400
77%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,171+17.0%
2023$6,131+1.5%
2022$6,040+1.3%
2021$5,961+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500
Sq Ft1,996DeedBook 19784, Page 977Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13346, Page 1801

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5651, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780