Skip to content

26 Portebello RoadJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block14601
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,650
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
31%
Improvement Value:$256,800
69%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+4.3%
2024$5,279+4.4%
2023$5,055-3.3%
2022$5,228+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 15590, Page 73Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5663, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780