Skip to content

19 Taylor LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block14602
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
32%
Improvement Value:$243,900
68%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,124+4.1%
2024$4,920+4.2%
2023$4,720+1.5%
2022$4,651+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14845, Page 1406

Property Sale

Sale
$146,535
DeedBook 4879, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1989