Skip to content

7 Tudor CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block14604
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,440
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
29%
Improvement Value:$279,800
71%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+4.0%
2024$5,183+4.0%
2023$4,982+1.4%
2022$4,914+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,440DeedBook 17922, Page 1283Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16098, Page 890Recorded6/4/2015

Property Sale

Sale
$163,300
DeedBook 15520, Page 1690

Property Sale

SaleMulti
$122,990
DeedBook 4927, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1989