Skip to content

3 Waverly LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 15, 2011

Property Information

Block14603
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
38%
Improvement Value:$185,700
62%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,032+4.0%
2024$4,841+4.0%
2023$4,653+1.4%
2022$4,589+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14996, Page 1587

Property Sale

Sale
$135,480
DeedBook 4795, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1989