Skip to content

9 Waverly LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block14603
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
38%
Improvement Value:$186,800
62%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,032+4.0%
2024$4,841+4.0%
2023$4,653+1.4%
2022$4,589+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,254DeedBook 19027, Page 1505Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12315, Page 599

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5716, Page 891

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 4964, Page 128

Property Sale

Sale
$76,720
DeedBook 4871, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1989