Skip to content

1 Eaton CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block14606
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,590
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
32%
Improvement Value:$250,500
68%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212+4.2%
2024$5,004-0.9%
2023$5,051+1.4%
2022$4,981+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,133
DeedBook 5373, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780