Skip to content

8 Stewart CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block14606
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,589
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
31%
Improvement Value:$261,100
69%
Total Assessment$377,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+4.0%
2024$5,718+4.0%
2023$5,497+1.4%
2022$5,421+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 13417, Page 765

Property Sale

Sale
$145,122
DeedBook 5296, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780