Skip to content

6 Pomeroy CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block14606
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,777
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
26%
Improvement Value:$331,200
74%
Total Assessment$446,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+3.9%
2024$6,079+4.0%
2023$5,844+1.4%
2022$5,763+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 14803, Page 1050

Property Sale

Sale
$178,153
DeedBook 4848, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1989