Skip to content

15 Kildare LaneJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block14604
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,756
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
27%
Improvement Value:$263,400
73%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+4.0%
2024$5,739+4.0%
2023$5,517+1.4%
2022$5,441+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,450
DeedBook 5736, Page 496

Property Sale

Sale
$146,910
DeedBook 5348, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780