Skip to content

3 Pomeroy CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block14606
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,411
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,300
34%
Improvement Value:$224,900
66%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+4.1%
2024$4,991-0.9%
2023$5,038+6.8%
2022$4,719+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft1,411DeedBook 20149, Page 875Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,423DeedBook 17742, Page 1476Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$121,485
DeedBook 5348, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780