Skip to content

11 Brockton SquareJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block14606
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,405
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
33%
Improvement Value:$232,200
67%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+9.1%
2024$5,015+4.2%
2023$4,811+1.5%
2022$4,741+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,405DeedBook 19405, Page 1546Recorded6/15/2023

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 11108, Page 1298

Property Sale

Sale
$127,446
DeedBook 5374, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780