Skip to content

9 S Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block14604
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
32%
Improvement Value:$246,900
68%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,492+4.0%
2024$5,283+4.0%
2023$5,079+1.4%
2022$5,008+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000
Sq Ft1,440DeedBook 19678, Page 515Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14467, Page 1686

Property Sale

Sale
$147,435
DeedBook 4799, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1989