Skip to content

12 Bay Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block14702
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,878
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,800
25%
Improvement Value:$470,500
75%
Total Assessment$631,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+4.0%
2024$9,897+4.0%
2023$9,514+1.4%
2022$9,382+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,878DeedBook 20090, Page 1237Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13782, Page 863

Property Sale

Sale
$428,498
DeedBook 12715, Page 1094

Property Built

Built

Year Built: 2005