Skip to content

16 Bay Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$386,104
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block14702
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,079
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
28%
Improvement Value:$416,400
72%
Total Assessment$577,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+4.1%
2024$8,092+4.2%
2023$7,769+1.4%
2022$7,659+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$386,104
DeedBook 12710, Page 1503

Property Built

Built

Year Built: 2005