Skip to content

3 Shoal RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block14702
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,698
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,300
33%
Improvement Value:$321,900
67%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271+4.1%
2024$6,986+4.2%
2023$6,706+1.5%
2022$6,610+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$469,000
Sq Ft1,698DeedBook 19658, Page 344Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$212,557
DeedBook 10156, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 2000