Skip to content

2 Shoal RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block14704
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,065
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
27%
Improvement Value:$420,600
73%
Total Assessment$575,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+4.0%
2024$7,726+7.7%
2023$7,177+1.5%
2022$7,074+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,065DeedBook 19179, Page 393Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12149, Page 139

Property Sale

Sale
$251,236
DeedBook 10207, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2000