Skip to content

33 Winged Foot RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$217,043
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block14704
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,978
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
29%
Improvement Value:$366,100
71%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,482+4.1%
2024$7,189+4.2%
2023$6,901+1.5%
2022$6,802+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$217,043
DeedBook 10248, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 2000