Skip to content

42 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block14705
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,058
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$382,600
71%
Total Assessment$541,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450+3.9%
2024$8,129+4.0%
2023$7,814+1.4%
2022$7,706+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14699, Page 1283

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 12827, Page 1358

Property Built

Built

Year Built: 2000