Skip to content

34 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$508,791
Last Sale Date
Apr 21, 2006

Property Information

Block14705
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,186
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
24%
Improvement Value:$518,400
76%
Total Assessment$677,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,874+3.9%
2024$10,461+4.0%
2023$10,056+1.4%
2022$9,917+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$508,791
DeedBook 13144, Page 1201

Property Built

Built

Year Built: 2006