Skip to content

12 Abercorn CourtJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block14801
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,457
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
33%
Improvement Value:$231,600
67%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,544+4.0%
2024$5,333+4.0%
2023$5,127+1.4%
2022$5,056+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 18114, Page 1780Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 11684, Page 638

Property Sale

Sale
$144,415
DeedBook 5663, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1999