Skip to content

6 Dowing LaneJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$278,500
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block14801
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,747
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
26%
Improvement Value:$275,900
74%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440+4.0%
2024$5,233+4.0%
2023$5,031+1.4%
2022$4,961+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$278,500
Sq Ft1,747DeedBook 17608, Page 1682Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 12665, Page 1514

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11743, Page 406

Property Sale

Sale
$164,328
DeedBook 5647, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1998