Skip to content

24 Penny LaneJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block14804
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,735
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
30%
Improvement Value:$273,700
70%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+4.0%
2024$5,839+4.0%
2023$5,613+1.4%
2022$5,536+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 17225, Page 1997Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 15774, Page 1688Recorded4/1/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12123, Page 484

Property Sale

Sale
$153,371
DeedBook 5477, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1997