Skip to content

23 Abercorn CourtJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block14801
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,590
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
31%
Improvement Value:$258,600
69%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,721+4.1%
2024$5,494+4.2%
2023$5,272+1.5%
2022$5,196+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,590DeedBook 19455, Page 1244Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale
$163,071
DeedBook 5600, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1998