Skip to content

19 Dexter LaneJackson, NJ 08527

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block14801
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,434
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,800
34%
Improvement Value:$227,300
66%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,533+4.0%
2024$5,323+4.0%
2023$5,117+1.4%
2022$5,046+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000
Sq Ft1,434DeedBook 20089, Page 1505Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 17148, Page 1978Recorded6/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$144,386
DeedBook 5630, Page 474