Skip to content

21 Dexter LaneJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block14801
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1.5SFO
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,066
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
24%
Improvement Value:$371,600
76%
Total Assessment$486,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+3.9%
2024$6,661+4.0%
2023$6,403+1.4%
2022$6,315+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$286,000
Sq Ft2,066DeedBook 18687, Page 1856Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 16226, Page 708Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 13594, Page 518

Property Sale

Sale
$188,737
DeedBook 5597, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1998