Skip to content

23 Dexter LaneJackson, NJ 08527

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block14801
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1.5SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
24%
Improvement Value:$371,600
76%
Total Assessment$488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+4.1%
2024$6,438+4.2%
2023$6,179+1.5%
2022$6,090+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,478DeedBook 20196, Page 38Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$176,590
DeedBook 5681, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1999