Skip to content

13 Grosunor CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block14803
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,559
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
31%
Improvement Value:$251,900
69%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,867+8.8%
2024$5,394+4.2%
2023$5,176+1.5%
2022$5,101+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,559DeedBook 19285, Page 175Recorded1/26/2023

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 14394, Page 30

Property Sale

Sale
$148,795
DeedBook 5450, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1997