Skip to content

3 Grosunor CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2025

Property Information

Block14803
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,551
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,300
32%
Improvement Value:$244,800
68%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,455+4.1%
2024$5,239+4.2%
2023$5,026+1.5%
2022$4,953+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,548DeedBook 19859, Page 892Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$144,635
DeedBook 5468, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1997