Skip to content

19 Arthur CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 21, 2014

Property Information

Block14803
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
33%
Improvement Value:$236,400
67%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,307+4.1%
2024$5,096+4.2%
2023$4,889+1.5%
2022$4,818+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 15880, Page 993Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$140,355
DeedBook 5481, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1997