Skip to content

13 Archer SquareJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block14604
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
27%
Improvement Value:$271,800
73%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+4.0%
2024$5,526+4.0%
2023$5,312+6.5%
2022$4,988+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,474DeedBook 17774, Page 981Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$138,300
DeedBook 5378, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780