Skip to content

6 Manchester CourtJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block14803
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,682
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
31%
Improvement Value:$262,700
69%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+3.9%
2024$5,781+4.0%
2023$5,557+1.4%
2022$5,481+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,682DeedBook 19199, Page 727Recorded10/18/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 16978, Page 1848Recorded12/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$158,815
DeedBook 5512, Page 439