Skip to content

3 Manchester CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block14803
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,706
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
31%
Improvement Value:$259,600
69%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946+8.7%
2024$5,471+4.2%
2023$5,249+1.5%
2022$5,173+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,706DeedBook 19414, Page 1926Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$156,286
DeedBook 5489, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1997