Skip to content

2 Atwood SquareJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block14804
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
33%
Improvement Value:$237,300
67%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,563+3.9%
2024$5,352+4.0%
2023$5,145+1.4%
2022$5,073+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,504DeedBook 19274, Page 1950Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 14061, Page 254

Property Sale

Sale
$141,867
DeedBook 5481, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1997