Skip to content

12 Atwood SquareJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block14804
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,737
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
30%
Improvement Value:$277,200
70%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.9%
2024$5,866+4.0%
2023$5,638+1.4%
2022$5,561+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,737DeedBook 19465, Page 1169Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,737DeedBook 17020, Page 839Recorded2/7/2018

Property Sale

Sale
$166,615
DeedBook 5486, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1997