Skip to content

7 Regent SquareJackson, NJ 08527

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block14806
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1.5SO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,302
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
24%
Improvement Value:$369,900
76%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+3.9%
2024$7,257+4.0%
2023$6,976+1.4%
2022$6,879+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,302DeedBook 20270, Page 1893Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$210,485
DeedBook 5553, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1997