Skip to content

65 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block14904
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,311
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
26%
Improvement Value:$447,400
74%
Total Assessment$608,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,765+3.9%
2024$8,432+4.0%
2023$8,106+1.4%
2022$7,994+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,900
Sq Ft2,311DeedBook 19143, Page 1584Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$232,001
DeedBook 10214, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2000