Skip to content

23 Dowing LaneJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block14806
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
31%
Improvement Value:$262,200
69%
Total Assessment$377,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,294+4.1%
2024$5,083+4.2%
2023$4,877+1.5%
2022$4,806+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,457DeedBook 19775, Page 1935Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,457DeedBook 19608, Page 845Recorded2/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$135,965
DeedBook 5639, Page 337