Skip to content

27 Dowing LaneJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block14806
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,533
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
30%
Improvement Value:$270,200
70%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,637+3.9%
2024$5,423+4.0%
2023$5,213+1.4%
2022$5,141+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 17238, Page 1588Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$144,541
DeedBook 5583, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1998