Skip to content

11 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block14903
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,178
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$384,000
71%
Total Assessment$543,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+4.1%
2024$8,206+4.2%
2023$7,878+1.4%
2022$7,766+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 15838, Page 1696Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$214,850
DeedBook 10157, Page 1487

Property Built

Built

Year Built: 2000