Skip to content

17 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$185,300
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block14903
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
33%
Improvement Value:$328,500
67%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+4.1%
2024$7,365+4.2%
2023$7,070+1.5%
2022$6,969+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,300
DeedBook 10050, Page 1976

Property Built

Built

Year Built: 2000