Skip to content

10 Sawgrass StreetJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$514,800
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block15001
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,446
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
23%
Improvement Value:$527,000
77%
Total Assessment$686,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+3.9%
2024$10,569+4.0%
2023$10,160+1.4%
2022$10,019+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$514,800

From:

To:

Sq Ft3,446DeedBook 16183, Page 1815Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$420,415
DeedBook 11532, Page 1677

Property Built

Built

Year Built: 2003