Skip to content

49 Sawgrass StreetJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$442,400
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block15001
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,137
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
24%
Improvement Value:$500,400
76%
Total Assessment$655,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+3.9%
2024$9,410+4.0%
2023$9,045+1.4%
2022$8,920+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$442,400
Sq Ft2,137DeedBook 17686, Page 1630Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 13407, Page 553

Property Sale

Sale
$341,603
DeedBook 10513, Page 1819

Property Built

Built

Year Built: 2001