Skip to content

21 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$402,500
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block19908
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,130
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$387,900
71%
Total Assessment$547,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+4.0%
2024$8,221+4.0%
2023$7,903+1.4%
2022$7,794+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$402,500

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 17119, Page 1301Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$292,420
DeedBook 10606, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 2001