Skip to content

29 Sawgrass StreetJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block15001
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,001
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
29%
Improvement Value:$368,900
71%
Total Assessment$520,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+3.9%
2024$7,642+4.0%
2023$7,346+1.4%
2022$7,244+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 15594, Page 423Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$307,179
DeedBook 11480, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 2003