Skip to content

6 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2010

Property Information

Block19907
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,992
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
25%
Improvement Value:$474,300
75%
Total Assessment$634,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+3.9%
2024$8,993+4.0%
2023$8,645+1.4%
2022$8,526+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,826
DeedBook 10663, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 2001