Skip to content

455 Meadowood RoadJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block1501
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,012
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
33%
Improvement Value:$625,700
67%
Total Assessment$932,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,673+3.6%
2024$12,238+3.4%
2023$11,837+1.4%
2022$11,670+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 12715, Page 927

Property Sale

Sale
$215,525
DeedBook 5455, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1997