Skip to content

44 Victoria CircleJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Aug 9, 2020

Property Information

Block5101
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,036
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,800
35%
Improvement Value:$758,600
65%
Total Assessment$1,164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,787+3.6%
2024$12,349+3.4%
2023$11,944+1.4%
2022$11,775+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

From:

To:

Sq Ft3,036DeedBook 18038, Page 761Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$489,900

From:

To:

Sq Ft3,036DeedBook 16805, Page 763Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 13009, Page 1191

Property Sale

Sale
$382,820
DeedBook 11189, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 2002